Zawsze podkreślamy, że nie zajmujemy się jedynie urodą ale także profilaktyką zdrowia, dlatego temat dezynfekcji oraz sterylizacji jest nam szczególnie bliski. W swojej pracy wykorzystujemy wiele narzędzi, z których większość ma kontakt z materiałem biologicznym klientów. Aby były one gotowe na spotkanie z kolejnymi osobami przechodzą kilka bardzo ważnych dla zdrowia a dla nas obowiązkowych procesów.

 

ABY NARZĘDZIA BYŁY DLA PAŃSTWA BEZPIECZNE, MUSI NASTĄPIĆ KOLEJNO KILKA ETAPÓW.

BEZ NICH STOSOWANIE NARZĘDZI STANOWI ZAGROŻENIE ZARAŻENIA SIĘ WIRUSOWYM ZAPALENIEM WĄTROBY, HIV CZY INNYMI GROŹNYMI CHOROBAMI!!!

Mycie - to proces wstępny, przeprowadzany przy pomocy detergentów pozwala na wyczyszczenie przedmiotu z zabrudzeń oraz pewnej części drobnoustrojów. Nie jest jednak na tyle skutecznym procesem aby pominąć dezynfekcję oraz sterylizację, ponieważ przedmiot nadal może przenosić na swojej powierzchni wiele drobnoustrojów. Szczególnie jeśli narzędzie ma chropowatą powierzchnię oraz miejsca trudno dostępne dla gąbki lub szczoteczki, co utrudnia ich dokładne wyczyszczenie.

 

Dezynfekcja - proces, którego celem jest zmniejszenie liczby drobnoustrojów chorobotwórczych takich jak bakterie, grzyby oraz wirusy. Niestety nie radzi sobie z usunięciem tak zwanych form przetrwalnikowych, czyli postaci drobnoustroju, w której jest bardziej odporny na nieprzyjazne warunki środowiska. Gdy tylko warunki zmieniają się na bardziej sprzyjające, dochodzi do ich rozwoju i znów na powierzchni przedmiotu pojawiają się mikroorganizmy. Dlatego dezynfekcja przedmiotów mających kontakt z uszkodzoną skórą jest niewystarczająca! Dlatego nie wystarczy tylko "popsikać" narzędzi preparatem do dezynfekcji.

W naszym gabinecie wszystkie przedmioty używane podczas zabiegu oraz urządzenia mające kontakt z klientem są po każdym zabiegu dezynfekowane odpowiednimi preparatami.

 

Sterylizacja - proces, którego celem jest zmniejszenie liczby drobnoustrojów chorobotwórczych jak i ich form przetrwalnikowych. Urządzenie przeprowadzające sterylizację nazywa się autoklaw i metoda jego działania opiera się na wykorzystaniu wysokiej temperatury (nawet 134o C) oraz wysokiego ciśnienia, dzięki któremu proces jest jeszcze bardziej skuteczny. Narzędzia po skończonej sterylizacji są jałowe = BEZPIECZNE. Odpowiednio zapakowane, opisane oraz odpowiednio przechowywane pakiety są zdatne do użytku przez okres 3 miesięcy podczas których pozbawione są jakichkolwiek drobnoustrojów (zakładając, że sterylizacja przebiegła poprawnie).

Jeśli narzędzie przez ten okres nie zostanie użyte, zostaje poddane procesowi sterylizacji ponownie.

 

Co takiego może się stać gdy nasz zabieg zostanie przeprowadzony z wykorzystaniem narzędzia, które takich procesów nie przechodzi?

 

  • GRZYBICA, za którą odpowiadają grzyby np. ten o pięknej nazwie Epidermophyton floccosum.

  • ZAPALENIE WĄTROBY typu B oraz C, prowadzące do przewlekłego zapalenia wątroby.

  • OSTRE ZAPALENIE SKÓRY, nazywane różą, powodowane przez bakterie z grupy paciorkowców.

 

Proces sterylizacji oraz dezynfekcji pozwala w 100% pozbyć się tych drobnoustrojów (jak i wszystkich innych), przez co ryzyko rozwinięcia się tych chorób spada praktycznie do zera.

Należy jednak pamiętać, że potencjalne zakażenie zależy od stanu naszej odporności i od uszkodzeń skóry, przez które może rozwinąć się infekcja. Prawdą jest, że zakażenia zdarzają się w gabinetach... ale nie tylko kosmetycznych. Wyjście do sklepu, zabawa w piasku, praca w ogrodzie czy wizyta w restauracji. Wszystko to może narazić nas kontakt z potencjalnym drobnoustrojem, który w naszym organizmie wywoła stan zapalny. Dlatego najważniejsze jest dbanie o higienę swoją oraz otoczenia, a o tym w naszej pracy pamiętamy każdego dnia.