Trądzik pospolity (Acne Vulgaris) to jedna z najstarszych dermatoz. Borykali się z nią już w starożytności Grecy oraz Egipcjanie.

To jedna z najczęściej występujących chorób i posiada wieloczynnikowe podłoże.
Najczęściej pojawia się na obszarach skóry bogatej w gruczoły łojowe - twarz, plecy, klatka piersiowa.
 

Na powstanie zaskórników zamkniętych oraz otwartych składa się:

  • nadmierna praca gruczołów łojowych
  • zaburzone rogowacenie ujść gruczołów łojowych i mieszków włosowych - problem z wydostaniem się sebum na powierzchnię skóry - zalega w gruczole.

 

Jakie wyróżniamy przyczyny powstawania trądziku?

  • uwarunkowania genetyczne
  • łojotok,
  • zaburzona praca gruczołów łojowych
  • aktywność hormonalna - bakterie (Propionibacterium Acnes, gronkowce) i grzyby (drożdżaki)
  • zaburzenia immunologiczne (zwiększona reaktywność)
  • określone związki chemiczne np. oleje mineralne, związki chloru, smary (trądzik zawodowy, umiejscownienie może być inne niż w tradycyjnym przebiegu choroby)

 

Zaskórniki to wykwity niezapalne, dopiero po zainfekowaniu bakteriami Propionibacterium Acnes pojawia się stan zapalny.

 

Jak leczyć trądzik w gabinecie?

W terapii wykorzystujemy takie substancje jak kwas migdałowy oraz salicylowy, które ma działanie antybakteryjne, normalizujące złuszczanie naskórka oraz wewnątrz gruczołów. Pomagają także w walce z przebarwieniami pozapalnymi które często zostają po zagojeniu stanu zapalnego.

  • Kwasy nadadzą się dla skóry z wykwitami zaskórnikowymi oraz zapalnymi.
     
  • Mikrodermabrazja, czyli peeling mechaniczny, będzie dobrym wyborem dla skór bez stanów zapalnych. Pomoże złuszczyć martwy naskórek zalegający na powierzchni skóry, usunie z niej wszelkie zanieczyszczenia oraz poprawi krążenie poprzez delikatne zasysanie tkanki.
     
  • Oczyszczanie manualne pomoże oczyścić gruczoły łojowe, w których zalega łój oraz martwe komórki naskórka. Po każdym oczyszczaniu dezynfekujemy skórę za pomocą bakteriobójczego ozonu. Jest to świetna alternatywa dla preparatów antybakteryjnych ponieważ nie wysuszamy dodatkowo skóry i nie potęgujemy łojotoku.
     
  • Sonoforeza oraz mezoterapia bezigłowa będą świetnym uzupełnieniem zabiegu. Dzięki tym urządzeniom jesteśmy w stanie dostarczyć głębokim warstwom skóry substancje, które są zbyt dużymi cząsteczkami aby samodzielnie przez nią przenikać. Wykorzystujemy preparaty z zawartością produktów pszczelich, wyciągów roślinnych, aminokwasów, peptydów i wiele innych. Celem jest nawilżenie, ukojenie i odbudowanie bariery ochronnej skóry oraz normalizacja pracy gruczołów łojowych.
     
  • Maski algowe oraz kremowe są świetnym zakończeniem zabiegu ponieważ pozwalają ukoić skórę po procesie złuszczania oraz jej oczyszczaniu. Świetnie nawilżają skórę, która mimo że się przetłuszcza, nadal tego potrzebuje.

 

Bardzo ważną kwestią jest również pielęgnacja.

Należy unikać produktów które zawierają alkohol - zazwyczaj w składzie oznaczany jako alkohol denat., jest to alkohol w czystej postaci czyli etanol. Powoduje on nadmierne wysuszenie skóry i pozbawia ją bariery ochronnej a w konsekwencji obserwuwjemy zwiększony łojotok i nasilenie objawów trądziku.

Skórę należy myć delikatnymi preparatami o pH zbliżonym do naszego naturalnego czyli lekko kwaśnym. Odczyn bardziej zasadowy, czyli taki który większość mydeł nadaje skórze, powoduje że nasza bariera ochronna nie funkcjonuje prawidłowo a drobnoustroje mają lepsze środowisko rozwoju.

 

NASZE RADY PIELĘGNACYJNE:

  • Dobrym pomysłem jest stosowanie wieloetapowego oczyszczania skóry. Polega ono na zastosowaniu płynu micelarnego, produktu do mycia twarzy o charakterze oleistym (w myśl zasady, że tłuszcz rozpuszcza się w tłuszczu) a następnie preparatu o charakterze hydrofilowym np. pianki lub żelu aby zmyć pozostałości zanieczyszczeń. Dzięki temu usuwamy zanieczyszczenia rozpuszczające się zarówno w wodzie jak i tłuszczach. Tak przygotowana skóra jest gotowa do kolejnych kroków pielęgnacji.
     
  • Po każdym umyciu twarzy i osuszeniu jej czystym ręcznikiem lub jednorazową chusteczką (oczywiście nie pocierając a dociskając do powierzchni skóry) należy użyć toniku bądź hydrolatu. Te preparaty pozowlą na przywrócenie odpowiedniego, czyli lekko kwaśnego pH skóry. Należy wybrać produkt dostosowany do swojego typu cery oraz stanu skóry ponieważ to w tych kosmetykach najczęściej znajdziemy składniki, mogące nam szkodzić np. alkohol.
     
  • Po chwili aplikujemy krem, nie powinien mieć ciężkiej i zbyt tłustej konsystencji. Ważne są składniki aktywne zawarte w kremie. Dla cery tłustej i trądzikowej często spotkamy kosmetyki z aktywnym srebrem, fiołkiem trójbarwnym, beta-glukanem, propolisem...Należy unikać produktów, których głównym celem jest wysuszanie skóry - nadmierne przesuszenie spowoduje łojotok i nasilenie objawów, skóra będzie się bronić!
     
  • Ważna jest ochrona przeciwsłoneczna! Niestety w obszarze zmian zapalnych toczy się wiele zależnych od siebie procesów, również tych przy udziale hormonów. W momencie gdy wystawiamy zmianę zapalną na promieniowanie UV może dojść do zwiększonej produkcji barwnika naszej skóry czyli melaniny. Taka zmiana po pewnym czasie ustąpi z pozostawieniem przebarwienia.
     
  • Kosmetyki domowe z zawartością kwasów o ile są dostosowane do naszej skóry mogą poprawić jej stan. Bardzo ważne jest jednak ich umiejętne używanie, dlatego polecamy stosować je w okresie zimowym oraz po konsultacji ze specjalistą. Przy niewłaściwym użytkowaniu może dojść do pojawienia się przebarwień, zaburzenia bariery ochronnej skóry, pogorszenia jej stanu oraz w gorszych przypadkach do uczuleń lub poparzeń.

 

W seriach jakie przeprowadzamy w gabinecie już po 2/3 zabiegach widoczne są duże postępy w stanie skóry. Niestety same zabiegi nie są gwarancją sukcesu, bardzo ważna jest odpowiednia pielęgnacja domowa, którą zawsze na życzenie Klienta możemy dobrać w gabinecie.

Podczas pierwszej wizyty robimy dokumentację zdjęciową, która w późniejszym czasie służy do oceny efektów. Analizujemy również stosowaną pielęgnację oraz nawyki mające wpływ na stan skóry. Połączenie tych wszystkich aspektów pozwala nam na osiąganie efektów, które zadowalają Klientów.

 

Autor: Martyna